skoki spadochronowe Piła skoki ze spadochronem Włocławek
(+48) 601 666 791 skoki z instruktorem

Debrzno EPDB 2020

                W ostatnim numerze „Spadochroniarza” (2-3/2020), pisałem o pożegnaniu spadochroniarzy z Toruniem. Tak – to już zamknięty rozdział. Sezon 2020 przeskakaliśmy w nowym miejscu – na lotnisku "Debrzno" (EPDB), w gminie Lipka. Trafić łatwo – jadąc z Bydgoszczy do Koszalina, kawałek za Sępólnem Krajeńskim – to w sumie 80 km. Okolice są piękne – dużo zieleni, malownicze lasy, pola, jeziora.

            Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na lotnisku tym stacjonowały wojskowe odrzutowce MIG 21, które korzystały z 2,5 km asfaltowego pasa startowego. Później Agencja Mienia Wojskowego sprzedała lotnisko wraz z hangarem i zabudowaniami osobom prywatnym.  Jednak oprócz szkolenia kierowców  niewiele się tam działo, obiekt  nieużywany niszczał. I właśnie to miejsce wypatrzył Marek Tarczykowski dla strefy spadochronowej SKYDIVE  TORUN.PL. Po oczyszczeniu pasa startowego z setek opon i zaadaptowaniu olbrzymiego hangaru dla potrzeb strefy –  wiosną, a dokładnie 10 maja 2020 roku pierwsze czasze spadochronów pojawiły się nad lotniskiem. Zainteresowanie  mieszkańców jest spore. Przyjeżdżają do nas byli piloci i pracownicy jednostki, która tu stacjonowała i ze wzruszeniem opowiadają o latach świetności lotniska, cieszą się, że lotnisko znowu jest lotniskiem i znowu żyje! Skakała z nami wnuczka jednego z pilotów, który latał w Debrznie, bardzo się wzruszyła gdy mogła skoczyć nad lotniskiem, na którym jej dziadek latał przez wiele lat na Migach. Przyjeżdżają też popatrzeć osoby niezwiązane z lotnictwem, niektórzy decydują się na skok tandemowy, niektórzy na szkolenie  indywidualne.

Zainteresowanie skokami wzrosło jeszcze bardziej kiedy w ramach wzajemnej współpracy na prośbę Wójta gminy Lipka Przemysława Kurdzieko, skoczkowie SKYDIVE-TORUN wykonali skoki,  uświetniając lokalne dożynki. W tym miejscu należy podziękować Panu Wójtowi Przemysławowi Kurdzieko za przychylność i wsparcie jakie otrzymaliśmy. Dziękujemy również za oznakowanie skrzyżowania na lotnisku, dzięki któremu wzrosło bezpieczeństwo. DZIĘKUJEMY.

            Pierwszy sezon w tym uroczym miejscu kończy się niedługo, skoki planowane są do końca października. Jednak już do tej pory wykonano tutaj ponad 1800 skoków, wyszkoliło się podstawowo ponad 40 skoczków, z których większość nie zamierza zakończyć skakania na kursie podstawowym! Jak na pierwszy sezon w nowym miejscu i wszystkie okoliczności to bardzo dobry wynik. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że najmłodszy adept miał 16 lat, natomiast najstarszy – Andrzej Kamiński, Bydgoszczak mieszkający w Kołobrzegu – 72 lata! I skacze dalej, zadziwiając i zawstydzając co niektórych młodzieżowców! Ale o Andrzeju to już ciekawy materiał na osobną opowieść!

 

Tekst – Piotr Dombrowski

Zdjęcia – SKYDIVE TORUŃ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

Korzystając z prawdziwie afrykańskich upałów, w ostatni dzień wiosny – 20 czerwca br. spotkaliśmy się, aby przepłynąć kajakami do ujścia Drwęcy. Członkowie i sympatycy XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy znają dobrze ten odcinek rzeki, albowiem nie raz już go pokonywaliśmy. Jako że to rezerwat przyrody, naturalnie pochylone czy przewrócone drzewa, liczne wiry czy płycizny dodatkowo urozmaicają meandry, jakimi płynie rzeka w swym dolnym biegu, zanim wpłynie do Wisły przy ruinach zamku Kazimierza Wielkiego. W tym roku wszystkim udało się dopłynąć bez wywrotek. Co prawda wiosenna burza dawała znać o sobie grzmiąc za nami, ale zdążyliśmy dopłynąć do celu, spokojnie usmażyć na ognisku kiełbaski, zanim spadły z nieba pierwsze krople deszczu.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ F1

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ F2

2019.06.14-15 VIII KRAJOWY ZJAZD ZPS

VIII Krajowy Zjazd Delegatów ZPS

 

          W dniach 14-15 czerwca 2019 roku w Spale obradował VII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Polskich Spadochroniarzy. Nasz, XI Oddział ZPS reprezentował wybrany podczas walnego zebrania oddziału delegat – kol. Piotr Warmiński, a także prezes – kol. Piotr Dombrowski.

          Podczas Zjazdu ustępujący Zarząd przedstawił dokonania Związku jako całości w kończącej się kadencji oraz aktualną kondycję osobową i finansową   Związku po zakończeniu wspierania przez agencję Komandos. Po udzieleniu absolutorium wybrano nowe władze Związku, na czele którego na kolejną kadencję wybrany został ponownie gen. dyw. (w st. spocz.) Jan Kempara.

 

Tekst i zdj.: Piotr Dombrowski

2019.05.21 zawody strzeleckie

Zawody  strzeleckie

 

                    Po raz kolejny spotkaliśmy się wiosną na strzelnicy sportowej, aby rywalizować w „ Zawodach Strzeleckich o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy”.  Od ubiegłego roku, kiedy zlikwidowano zaprzyjaźnioną z nami strzelnicę LOK, zawody i treningi prowadzimy na profesjonalnym obiekcie CWKS Zawisza. Stanowiska pod dachem, karabinki zawodnicze z przyrządami celowniczymi zamkniętymi, podgląd wyników na indywidualnych monitorach na każdym stanowisku, odczyt z dokładnością do 0,1 punktu… . Aż chce się strzelać i … wygrywać! Jedyna wada – że po strzelaniu trzeba uregulować w kasie fakturę!

                    W rozegranych we wtorek, 21 maja 2019 roku zawodach,  wzięło udział trzynastu zawodników i zawodniczek. Ponieważ wielokrotny zwycięzca – Marek Tarczykowski (97,6/100), Prezes – Piotr Dombrowski (87,2/100) i zwycięzca sprzed dwóch lat – Stanisław Kosowski (68,8/100) – startowali poza konkursem, po zaciętej rywalizacji, różnicą ułamków punktu, Puchar Prezesa wywalczyła Agnieszka Burzyńska (67,5/100). Puchar został wręczony uroczyście przez Prezesa XI Oddziału na lotnisku Aeroklubu Bydgoskiego, gdzie przemieściliśmy się po zakończeniu strzelania. Tam też po części oficjalnej zorganizowaliśmy pieczenie kiełbasek na ognisku i nawet deszcz nie zakłócił nam miłego spotkania!

                    Tradycyjnie na spotkanie po strzelaniu nasz kolega, Stasiu Kosowski przyjechał jednym ze swoich kolekcjonerskich aut. Tym razem był to najnowszy jego nabytek, niedawno sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych – LINCOLN  MARK VIII. Stasiu długo szukał takiego samochodu, samochodu z serii limitowanej – COLLECTOR EDITION. Wyprodukowano tego modelu 1000 aut, a ten egzemplarz ma numer 823. Kiedyś  obiecywałem, że napiszę o autach Stasia więcej. Napiszę na pewno, sprawa dojrzewa… .

Tekst: Piotr Dombrowski

Zdjęcia: archiwum autora.

2019.05.21 zawody strzeleckie

2019.04.17 Walne zebranie XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy

Walne zebranie XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy.

 

          Na 17 kwietnia 2019 roku został wyznaczony, zgodnie ze Statutem, termin zebrania  sprawozdawczo – wyborczego w Oddziale XI ZPS w Bydgoszczy. Podsumowując VII kadencję istnienia Oddziału, ustępujący Zarząd w sprawozdaniu wskazał na sukcesy i porażki swej działalności. Jednak chyba zdecydowanie więcej było tych pierwszych. Mimo trudności finansowych, z jakimi boryka się zdecydowana  większość oddziałów w kraju,  udało się nam zrealizować wszystkie cykliczne zadania – zawody strzeleckie, spływy kajakowe, spotkania z okazji Dnia Spadochroniarza, spotkania opłatkowe, Oddziałowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania. Poza tym udało się zorganizować kilka spotkań integracyjnych na zakończenie sezonu skoków, wycieczek rowerowych, nasi członkowie brali udział w rajdach motocyklowych czy akcji krwiodawstwa - Motoserce. Grupa narciarzy wyjeżdża corocznie zimą na wspólne treningi narciarskie na Czarną Górę, koło Stronia Śląskiego, czy do Świeradowa. Sukcesem jest także na pewno przyjmowanie co roku nowych, młodych członków, głównie wychowanków instruktora spadochronowego – wiceprezesa Marka Tarczykowskiego. Dzięki temu ilość członków Oddziału nie spada poniżej 45 członków, mimo że najstarsi, członkowie – założyciele powoli odchodzą… . Po uzyskaniu w głosowaniu przez ustępujący Zarząd absolutorium, przeprowadzone zostały wybory do władz VIII kadencji. Wybrano nowy Zarząd w składzie: prezes – Piotr Dombrowski, wiceprezes – Marek Tarczykowski, skarbnik – Maciej Ziębicki, sekretarz – Maciej Turalski, członek Zarządu – Oskar Prybiński. Wybrano też Oddziałową Komisję Rewizyjną w składzie: przewodniczący – Piotr Warmiński, wiceprzewodnicząca – Agnieszka Burzyńska, członek komisji – Szymon Stokwisz. Na delegata na VIII Krajowy Zjazd Delegatów ZPS w Spale został wybrany kol. Piotr Warmiński.

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Zdjęcia: Marek Tarczykowski    

DZIEŃ SPADOCHRONIARZA 23 WRZESIEŃ 2018

Dzień  Spadochroniarza 2018

             Co prawda w tym roku Dzień Spadochroniarza – 23 września – przypadł w niedzielę, ale przecież każdy spadochroniarz, który może chodzić, w sobotę i niedzielę skacze ze spadochronem! W związku z tym postanowiliśmy spotkać się dla uczczenia Dnia Spadochroniarza 2018 - w środę, 19 września. Rozpoczęcie spotkania – część oficjalna. Prezes, kol. Piotr Dombrowski przypomniał genezę powstania Dnia Spadochroniarza, przypomniał, że wszystkie uroczystości, spotkania, zawody pod patronatem ZPS, są w tym roku dedykowane 100 Rocznicy odzyskania przez polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Nasze spotkanie było też okazją do uroczystego wręczenia legitymacji nowym członkom naszego, XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy.  Ponieważ pięknie dopisała pogoda, klimat spotkania na lotnisku, na strefie spadochronowej Marka Tarczykowskiego – także, humory i apetyty – także, należy uważać spotkanie za bardzo udane!

Tekst - Piotr Dombrowski                                                                                                                      Zdjęcia – Artur Gackowski

23.09.2018

STRZELANIE 23.05.2018

PUCHAR PREZESA XI ODDZIAŁU ZPS

Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy

 

            Moje  poważne  obawy  co  do  możliwości  zorganizowania  w  tym  roku corocznych Zawodów  Strzeleckich  o  Puchar  Prezesa  Oddziału  XI  ZPS  w  Bydgoszczy,  na szczęście  okazały  się  płonne.  W  ubiegłym  roku,  o  czym  już  pisałem,  przeprowadziliśmy  ostatnie  zawody  na  strzelnicy  LOK,  gdyż  została  ona  zburzona  pod  budownictwo  mieszkaniowe.  Jednak  w  tym  roku  udało  się  nam  wynająć  na  zawody  profesjonalną  strzelnicę  od  sekcji  strzeleckiej  WKS  Zawisza.  Warunki  do  strzelania,  jak  i  karabinki  sportowe  były  wysokiej  klasy,  tak  więc  wszyscy  byli  bardzo  zadowoleni.  Po  strzelaniu  przemieściliśmy  się  na  lotnisko  Aeroklubu  Bydgoskiego,  do  strefy  spadochronowej  kol.  Marka   Tarczykowskiego.  Tam  przeprowadzona  została  ceremonia  wręczenia  Pucharu  Prezesa, zwycięzcy  zawodów,  kol.  Marianowi  Skibickiemu.  Uzyskał  on  w  10  strzałach  z  odległości  50 metrów,  pozycja  leżąca  -  wynik 79/100pkt. 

Następnie  odczytany  został  referat  poświęcony  trwającym  przez  cały  rok  obchodom  100. Lecia odzyskania  przez  Polskę  niepodległości  po  123  latach  zaborów.                  

Jednak  zanim  przystąpiliśmy  do  grillowania,  odbyły  się  jeszcze  dwie inne  uroczystości. Pierwsza  -  legitymację  członka  wspierającego  otrzymała  Mia  Stokwisz  -  urodzona  23 lipca  2017  roku.  Jej  rodzice  - Agnieszka Burzyńska  i  Szymon  Stokwisz  są czynnymi spadochroniarzami,  i nie  mieli  żadnych  wątpliwości,  aby  ich  córka  została  także  członkiem  naszego  związku.  Drugą  okazją  do  otwarcia  szampana  była  39  rocznica wykonania  -  właśnie  tego  dnia,  23 maja  1979 roku  -  pierwszego  skoku  ze  spadochronem  przez  wiceprezesa  naszego  oddziału,  kol.  Marka  Tarczykowskiego! A  później  to  już  tylko grillowanie!

Tekst  -  Piotr  Dombrowski,  zdjęcia  -  z  archiwum  autora. 

STRZELANIE 23 MAJ 2018

Obchody Kraków 2017

         W dniach 21 – 22 września br., 6. Brygada Powietrznodesantowa wraz ze Związkiem Polskich Spadochroniarzy zorganizowała w Krakowie uroczyste obchody 90. rocznicy wojskowego spadochroniarstwa w Polsce, 75. rocznicy poświęcenia sztandaru 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz 60. rocznicy powstania wojsk powietrznodesantowych w Siłach Zbrojnych.  W uroczystościach z ramienia ZPS uczestniczył Zarząd Główny Związku oraz reprezentacje poszczególnych oddziałów.  Nasz oddział reprezentował prezes, kol. Piotr Dombrowski oraz członek oddziału, kol. Maciej Turalski. Główne uroczystości odbyły się 22 września na Krakowskich Błoniach. Były przemówienia, defilada, przemarsz wojska, uczniów szkół o profilu wojskowym, kolumny ZPS. Była też wystawa sprzętu wojskowego dla publiczności, wojskowa grochówka. Miały być też skoki spadochronowe, ale ze względu na padający cały czas więcej lub mniej deszcz, skoki się nie odbyły. Tyle w telegraficznym skrócie. Dokładną relację z tego wydarzenia będzie można przeczytać w 88 (4/2017) nr „Spadochroniarza”. Od siebie tylko dodam, że szkoda że z naszego oddziału nie znalazły się jeszcze 1 - 2 osoby chętne do uczestnictwa. Następna okazja dopiero za 5 lub 10 lat... .

                                                                                           Prezes Oddziału  - Piotr Dombrowski  

ZAWODY STRZELECKIE 2017

Tegoroczne Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy, mimo niesprzyjającej aury zgromadziły 25 kwietnia br. na strzelnicy LOK prawdziwych fanów strzelania. Mimo zaciętej i wyrównanej rywalizacji wszystkich zawodników, wygrał, i zpewne przejdzie do historii Oddziału XI ZPS – kol. Marek Tarczykowski, z wynikiem 89/100 pkt, wyprzedzając kol. Artura Gackowskiego – 86/100 pkt. i kol. Piotra Dombrowskiego – 85/100 pkt  (strzelającego poza konkursem). Napisałem, że przejdzie do historii, ponieważ były to ostatnie nasze zawody na tym obiekcie. Teren, na którym znajduje się strzelnica został sprzedany pod budownictwo mieszkaniowe, i nie wiadomo, czy i gdzie LOK otrzyma nową lokalizację. Nasz człowiek od strzelania, sędzia strzelecki,  kol. Tadeusz Mróz będzie trzymał rękę na pulsie, i mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się zawody rozgrywać w innym miejscu. Miłym akcentem było odznaczenie przez przedstawiciela Zarządu Wojewódzkiego LOK, kolegi Andrzeja Piegłowskiego Brązowym Medalem „ Za Zasługi dla LOK”. A później – mimo deszczu, grilla rozpaliliśmy pod daszkiem strzelnicy i grillowaliśmy do zmroku. 

Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski  

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE 2016

Zgodnie z tradycją, ostatnim w roku spotkaniem członków i sympatyków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy, będacym właściwie podsumowaniem rocznej działalności,  jest grudniowe spotkanie opłatkowe z  okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego, 2017 Roku. Tegoroczny spotkanie – 20 grudnia w Aeroklubie Bydgoskim był jednak nieco inny, niż w latach ubiegłych, a to z dwóch powodów. Po pierwsze – większość obecnych spotkała się już w grudniu w klubie GRAWITACJA w Chełmnie, na podsumowaniu sezonu ZPS-owskiego i skocznego na strefie spadochronowej Skidive Toruń-Bydgoszcz. Natomiast po drugie – na ten dzień zaplanowaliśmy uroczyste odznaczenie naszych członków Medalami "Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju". Medale dla pięciu członków naszego Oddziału: Marka Tarczykowskiego, Piotra Dombrowskiego, Kamila Kwiecińskiego, Jerzego Włodarczyka i Andrzeja Piegłowskiego nadało Prezydium Zarządu Głównego LOK w Warszawie, za działalność na rzecz obronności kraju i propagowanie strzelectwa sportowego. Chciałbym w tym miejscu dodać, że członkowie XI Oddziału ZPS tworzą jedną z sekcji strzeleckich LOK w Bydgoszczy, którą prowadzą także nasi członkowie, a jednocześnie sędziowie PZSS – kol. Tadeusz Mróz i kol. Franciszek Nowicki. 

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Foto: arch. autora

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2016

Grawitacja – magiczne słowo, dzięki niej sporty lotnicze, a szczególnie spadochroniarstwo jest takie emocjonujące - a jednocześnie pasjonujące,  niebezpieczne – a jednocześnie wciągające, uzależniające, dające sporo adrenaliny. Na przestrzeni lat człowiek stara się ją pokonać wykorzystując do walki najnowsze zdobycze techniki – co w sporcie spadochronowym widać doskonale, porównując choćby sprzęt – spadochrony i osprzęt z ostatniego półwiecza.

          Grawitacja – to słowo ma także inne magiczne znaczenie dla członków i sympatyków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy. To piękny lokal o lotniczym charakterze i klimacie, otwarty w Chełmnie, przy ul. Młyńskiej 7 jesienią 2013 roku przez naszego członka – Mariusza Wronkowskiego (relacja z otwarcia zamieszczona była w numerze 72 Spadochroniarza -4/2013). Są tam zawsze dla nas drzwi szeroko otwarte, z czego skorzystaliśmy  również 2 grudnia 2016, aby uroczyście zakończyć i podsumować sezon. Trzeba przyznać, że był to sezon udany. Udało się zrealizować większość zaplanowanych imprez ZPS-owskich, a na strefie Skydive Totuń-Bydgoszcz, wiceprezes Marek Tarczykowski wraz z ekipą bezpiecznie wyszkolił 67 adeptów spadochroniarstwa, a ogółem wykonano ponad 2600 skoków! Na spotkanie zameldowało się przeszło czterdzieści osób, którzy przy stole, na parkiecie i podczas zawodów w kręgle bawili się do rana. A nad smacznym menu czuwał "nasz nadworny" szef kuchni, członek zarządu oddziału, kol. Radek Danielak.

Tekst: Piotr Dombrowski

Foto: Dorota Berent

DZIEŃ SPADOCHRONIARZA 2016

Tegoroczne obchody Dnia Spadochroniarza w XI Oddziale ZPS w Bydgoszczy miały znacznie inny przebieg, niż w latach ubiegłych, gdzie spotykaliśmy się na strzelnicy LOK na treningu strzeleckim, po którym organizowaliśmy grilla. W tym roku postanowiliśmy świętować dwuetapowo. Pierwszy etap, 21 września, tradycyjnie w środę, spotkaliśmy się na lotnisku Aeroklubu Bydgoskiego, przy spadochroniarni strefy spadochronowej SKYDIVE TORUŃ Wiceprezesa, kol. Marka Tarczykowskiego, przy tradycyjnym grillu. W części oficjalnej Prezes Oddziału, kol. Piotr Dombrowski przypomniał, szczególnie najmłodszym członkom, genezę terminu obchodów Dnia Spadochroniarza, a następnie wręczył trzem nowym członkom Oddziału legitymacje Związkowe. Zaprosił także wszystkich obecnych do pamiątkowej fotografii. Dużą atrakcją spotkania był przyjazd na lotnisko kol. Stanisława Kosowskiego zabytkowym samochodem – CADILAKIEM ELDORADO z 1972 roku. Auto ma silnik o pojemności 6,2 litra, pali na trasie ok. 17 l benzyny na 100 km, a w mieście ok. 23 l/100km! Ufff….  Ale jest piękny, a Stanisław przejechał nim bezawaryjnie ze spadochroniarską fantazją prawie całą Europę! Zresztą ma on w swojej kolekcji i inne auta, ale o tym innym razem. Na deser spałaszowaliśmy połowę wielkiego, okolicznościowego tortu, który tradycyjnie przygotował nam kol. skoczek - cukiernik z Pelplina – Leszek Meler. Wielkie dzięki! A dlaczego połowę? Bo drugą połową toru podzieliliśmy się w sobotę, 24 września, podczas drugiego etapu obchodów naszego święta. W tym dniu nasi skaczący członkowie wykonali po kilka skoków na RW. Większość  udała się znakomicie, a zabawa była przednia!

Tekst: Piotr Dombrowski;  Zdjęcia: Piotr Dombrowski, Agnieszka Burzyńska

ZAWODY STRZELECKIE 2016

Czerwcowe spotkanie członków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy zostało   zorganizowane na strzelnicy Oddziału Miejskiego Ligi Obrony Kraju, a powodem spotkania w tym właśnie miejscu było wyznaczenie na dzień 8 czerwca  „Zawodów Strzeleckich o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS”.

26 zawodników rywalizowało w  strzelaniu z pistoletu kaliber 5,6 mm, pozycja stojąca, odległość 25m – 10 strzałów.

Nad przestrzeganiem bezpieczeństwa i regulaminu zawodów czuwał sędzia I klasy Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego: kol. Tadeusz Mróz  – członek naszego oddziału.

            Zawody mimo rekreacyjnego charakteru przebiegały w duchu zaciętej, sportowej rywalizacji. Osiągniętych wyników nie powstydziłby się żaden żołnierz czy policjant mający treningi strzeleckie na co dzień. Wyniki przedstawiały się następująco:

 

-        I Miejsce  -  kol. Stanisław Kosowski     91/100

-        II Miejsce -  kol. Tadeusz Mróz             88/100

-        III Miejsce – kol. Marek Tarczykowski     88/100

 

Zwycięzca  otrzymał  z rąk  Prezesa  Oddziału  okolicznościowy Puchar, a cała

trójka – dyplomy uznania i nagrody książkowe.

                        Okazało się, że pomysł zawodów od wielu lat działa znakomicie. Już jesteśmy umówieni na strzelnicy we wrześniu, gdzie trening strzelecki, a później wspólna biesiada przy ognisku uświetnią tegoroczne obchody Dnia Spadochroniarza.

 Tekst – Piotr Dombrowski

  Foto – arch. autora

 

Spływ Drwęcą 2016

Ponieważ spadochroniarze nie tylko skokami żyją, korzystając z pięknej pogody i wolnego od skoków dnia zorganizowaliśmy w błyskawicznym tempie spływ kajakowy. Pozyskać w sezonie letnim kajaki z dnia na dzień nie jest sprawą prostą. Pomógł nam jednak zaprzyjaźniony z Oddziałem XI ZPS w Bydgoszczy Damian Tarczykowski, brat wiceprezesa Marka Tarczykowskiego, organizator spływów i prowadzący wypożyczalnię kajaków w Toruniu. Spływ rozpoczęliśmy tradycyjnie od mostu nad Drwęcą, przy trasie drogi krajowej nr 10.  Pełni zapału popłynęliśmy do elektrowni wodnej, gdzie czekała nas przeprawa w postaci przenoszenia kajaków ok. 50 metrów lądem, poniżej turbin elektrowni. Dalej, licznymi meandrami i zakolami, mijając wędkarzy, plażowiczów odpoczywających z rodzinami nad wodą, opalających się i zażywających kąpieli, dopłynęliśmy szczęśliwie po kilku godzinach wiosłowania do ujścia Drwęcy, na wyznaczone miejsce biwaku. Niektórzy popłynęli jeszcze nieco dalej, do samej Wisły, aby przycumować na chwilę przy ruinach zamku Kazimierza Wielkiego i zwiedzić je. Po takim wysiłku fizycznym przywiezione zapasy kiełbasek, karkówek, bułek i napojów zniknęły błyskawicznie zjedzone przez nas z apetytem. Dziękujemy Damianowi i do zobaczenia na kolejnym spływie! 

                                                                                                Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski 

debrzno bodgoszcz