skoki spadochronowe Piła skoki ze spadochronem Włocławek
(+48) 601 666 791 skoki z instruktorem

STRZELANIE 23 MAJ 2018

Obchody Kraków 2017

         W dniach 21 – 22 września br., 6. Brygada Powietrznodesantowa wraz ze Związkiem Polskich Spadochroniarzy zorganizowała w Krakowie uroczyste obchody 90. rocznicy wojskowego spadochroniarstwa w Polsce, 75. rocznicy poświęcenia sztandaru 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz 60. rocznicy powstania wojsk powietrznodesantowych w Siłach Zbrojnych.  W uroczystościach z ramienia ZPS uczestniczył Zarząd Główny Związku oraz reprezentacje poszczególnych oddziałów.  Nasz oddział reprezentował prezes, kol. Piotr Dombrowski oraz członek oddziału, kol. Maciej Turalski. Główne uroczystości odbyły się 22 września na Krakowskich Błoniach. Były przemówienia, defilada, przemarsz wojska, uczniów szkół o profilu wojskowym, kolumny ZPS. Była też wystawa sprzętu wojskowego dla publiczności, wojskowa grochówka. Miały być też skoki spadochronowe, ale ze względu na padający cały czas więcej lub mniej deszcz, skoki się nie odbyły. Tyle w telegraficznym skrócie. Dokładną relację z tego wydarzenia będzie można przeczytać w 88 (4/2017) nr „Spadochroniarza”. Od siebie tylko dodam, że szkoda że z naszego oddziału nie znalazły się jeszcze 1 - 2 osoby chętne do uczestnictwa. Następna okazja dopiero za 5 lub 10 lat... .

                                                                                           Prezes Oddziału  - Piotr Dombrowski  

ZAWODY STRZELECKIE 2017

Tegoroczne Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy, mimo niesprzyjającej aury zgromadziły 25 kwietnia br. na strzelnicy LOK prawdziwych fanów strzelania. Mimo zaciętej i wyrównanej rywalizacji wszystkich zawodników, wygrał, i zpewne przejdzie do historii Oddziału XI ZPS – kol. Marek Tarczykowski, z wynikiem 89/100 pkt, wyprzedzając kol. Artura Gackowskiego – 86/100 pkt. i kol. Piotra Dombrowskiego – 85/100 pkt  (strzelającego poza konkursem). Napisałem, że przejdzie do historii, ponieważ były to ostatnie nasze zawody na tym obiekcie. Teren, na którym znajduje się strzelnica został sprzedany pod budownictwo mieszkaniowe, i nie wiadomo, czy i gdzie LOK otrzyma nową lokalizację. Nasz człowiek od strzelania, sędzia strzelecki,  kol. Tadeusz Mróz będzie trzymał rękę na pulsie, i mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się zawody rozgrywać w innym miejscu. Miłym akcentem było odznaczenie przez przedstawiciela Zarządu Wojewódzkiego LOK, kolegi Andrzeja Piegłowskiego Brązowym Medalem „ Za Zasługi dla LOK”. A później – mimo deszczu, grilla rozpaliliśmy pod daszkiem strzelnicy i grillowaliśmy do zmroku. 

Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski  

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE 2016

Zgodnie z tradycją, ostatnim w roku spotkaniem członków i sympatyków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy, będacym właściwie podsumowaniem rocznej działalności,  jest grudniowe spotkanie opłatkowe z  okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego, 2017 Roku. Tegoroczny spotkanie – 20 grudnia w Aeroklubie Bydgoskim był jednak nieco inny, niż w latach ubiegłych, a to z dwóch powodów. Po pierwsze – większość obecnych spotkała się już w grudniu w klubie GRAWITACJA w Chełmnie, na podsumowaniu sezonu ZPS-owskiego i skocznego na strefie spadochronowej Skidive Toruń-Bydgoszcz. Natomiast po drugie – na ten dzień zaplanowaliśmy uroczyste odznaczenie naszych członków Medalami "Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju". Medale dla pięciu członków naszego Oddziału: Marka Tarczykowskiego, Piotra Dombrowskiego, Kamila Kwiecińskiego, Jerzego Włodarczyka i Andrzeja Piegłowskiego nadało Prezydium Zarządu Głównego LOK w Warszawie, za działalność na rzecz obronności kraju i propagowanie strzelectwa sportowego. Chciałbym w tym miejscu dodać, że członkowie XI Oddziału ZPS tworzą jedną z sekcji strzeleckich LOK w Bydgoszczy, którą prowadzą także nasi członkowie, a jednocześnie sędziowie PZSS – kol. Tadeusz Mróz i kol. Franciszek Nowicki. 

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Foto: arch. autora

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2016

Grawitacja – magiczne słowo, dzięki niej sporty lotnicze, a szczególnie spadochroniarstwo jest takie emocjonujące - a jednocześnie pasjonujące,  niebezpieczne – a jednocześnie wciągające, uzależniające, dające sporo adrenaliny. Na przestrzeni lat człowiek stara się ją pokonać wykorzystując do walki najnowsze zdobycze techniki – co w sporcie spadochronowym widać doskonale, porównując choćby sprzęt – spadochrony i osprzęt z ostatniego półwiecza.

          Grawitacja – to słowo ma także inne magiczne znaczenie dla członków i sympatyków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy. To piękny lokal o lotniczym charakterze i klimacie, otwarty w Chełmnie, przy ul. Młyńskiej 7 jesienią 2013 roku przez naszego członka – Mariusza Wronkowskiego (relacja z otwarcia zamieszczona była w numerze 72 Spadochroniarza -4/2013). Są tam zawsze dla nas drzwi szeroko otwarte, z czego skorzystaliśmy  również 2 grudnia 2016, aby uroczyście zakończyć i podsumować sezon. Trzeba przyznać, że był to sezon udany. Udało się zrealizować większość zaplanowanych imprez ZPS-owskich, a na strefie Skydive Totuń-Bydgoszcz, wiceprezes Marek Tarczykowski wraz z ekipą bezpiecznie wyszkolił 67 adeptów spadochroniarstwa, a ogółem wykonano ponad 2600 skoków! Na spotkanie zameldowało się przeszło czterdzieści osób, którzy przy stole, na parkiecie i podczas zawodów w kręgle bawili się do rana. A nad smacznym menu czuwał "nasz nadworny" szef kuchni, członek zarządu oddziału, kol. Radek Danielak.

Tekst: Piotr Dombrowski

Foto: Dorota Berent

DZIEŃ SPADOCHRONIARZA 2016

Tegoroczne obchody Dnia Spadochroniarza w XI Oddziale ZPS w Bydgoszczy miały znacznie inny przebieg, niż w latach ubiegłych, gdzie spotykaliśmy się na strzelnicy LOK na treningu strzeleckim, po którym organizowaliśmy grilla. W tym roku postanowiliśmy świętować dwuetapowo. Pierwszy etap, 21 września, tradycyjnie w środę, spotkaliśmy się na lotnisku Aeroklubu Bydgoskiego, przy spadochroniarni strefy spadochronowej SKYDIVE TORUŃ Wiceprezesa, kol. Marka Tarczykowskiego, przy tradycyjnym grillu. W części oficjalnej Prezes Oddziału, kol. Piotr Dombrowski przypomniał, szczególnie najmłodszym członkom, genezę terminu obchodów Dnia Spadochroniarza, a następnie wręczył trzem nowym członkom Oddziału legitymacje Związkowe. Zaprosił także wszystkich obecnych do pamiątkowej fotografii. Dużą atrakcją spotkania był przyjazd na lotnisko kol. Stanisława Kosowskiego zabytkowym samochodem – CADILAKIEM ELDORADO z 1972 roku. Auto ma silnik o pojemności 6,2 litra, pali na trasie ok. 17 l benzyny na 100 km, a w mieście ok. 23 l/100km! Ufff….  Ale jest piękny, a Stanisław przejechał nim bezawaryjnie ze spadochroniarską fantazją prawie całą Europę! Zresztą ma on w swojej kolekcji i inne auta, ale o tym innym razem. Na deser spałaszowaliśmy połowę wielkiego, okolicznościowego tortu, który tradycyjnie przygotował nam kol. skoczek - cukiernik z Pelplina – Leszek Meler. Wielkie dzięki! A dlaczego połowę? Bo drugą połową toru podzieliliśmy się w sobotę, 24 września, podczas drugiego etapu obchodów naszego święta. W tym dniu nasi skaczący członkowie wykonali po kilka skoków na RW. Większość  udała się znakomicie, a zabawa była przednia!

Tekst: Piotr Dombrowski;  Zdjęcia: Piotr Dombrowski, Agnieszka Burzyńska

ZAWODY STRZELECKIE 2016

Czerwcowe spotkanie członków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy zostało   zorganizowane na strzelnicy Oddziału Miejskiego Ligi Obrony Kraju, a powodem spotkania w tym właśnie miejscu było wyznaczenie na dzień 8 czerwca  „Zawodów Strzeleckich o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS”.

26 zawodników rywalizowało w  strzelaniu z pistoletu kaliber 5,6 mm, pozycja stojąca, odległość 25m – 10 strzałów.

Nad przestrzeganiem bezpieczeństwa i regulaminu zawodów czuwał sędzia I klasy Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego: kol. Tadeusz Mróz  – członek naszego oddziału.

            Zawody mimo rekreacyjnego charakteru przebiegały w duchu zaciętej, sportowej rywalizacji. Osiągniętych wyników nie powstydziłby się żaden żołnierz czy policjant mający treningi strzeleckie na co dzień. Wyniki przedstawiały się następująco:

 

-        I Miejsce  -  kol. Stanisław Kosowski     91/100

-        II Miejsce -  kol. Tadeusz Mróz             88/100

-        III Miejsce – kol. Marek Tarczykowski     88/100

 

Zwycięzca  otrzymał  z rąk  Prezesa  Oddziału  okolicznościowy Puchar, a cała

trójka – dyplomy uznania i nagrody książkowe.

                        Okazało się, że pomysł zawodów od wielu lat działa znakomicie. Już jesteśmy umówieni na strzelnicy we wrześniu, gdzie trening strzelecki, a później wspólna biesiada przy ognisku uświetnią tegoroczne obchody Dnia Spadochroniarza.

 Tekst – Piotr Dombrowski

  Foto – arch. autora

 

Spływ Drwęcą 2016

Ponieważ spadochroniarze nie tylko skokami żyją, korzystając z pięknej pogody i wolnego od skoków dnia zorganizowaliśmy w błyskawicznym tempie spływ kajakowy. Pozyskać w sezonie letnim kajaki z dnia na dzień nie jest sprawą prostą. Pomógł nam jednak zaprzyjaźniony z Oddziałem XI ZPS w Bydgoszczy Damian Tarczykowski, brat wiceprezesa Marka Tarczykowskiego, organizator spływów i prowadzący wypożyczalnię kajaków w Toruniu. Spływ rozpoczęliśmy tradycyjnie od mostu nad Drwęcą, przy trasie drogi krajowej nr 10.  Pełni zapału popłynęliśmy do elektrowni wodnej, gdzie czekała nas przeprawa w postaci przenoszenia kajaków ok. 50 metrów lądem, poniżej turbin elektrowni. Dalej, licznymi meandrami i zakolami, mijając wędkarzy, plażowiczów odpoczywających z rodzinami nad wodą, opalających się i zażywających kąpieli, dopłynęliśmy szczęśliwie po kilku godzinach wiosłowania do ujścia Drwęcy, na wyznaczone miejsce biwaku. Niektórzy popłynęli jeszcze nieco dalej, do samej Wisły, aby przycumować na chwilę przy ruinach zamku Kazimierza Wielkiego i zwiedzić je. Po takim wysiłku fizycznym przywiezione zapasy kiełbasek, karkówek, bułek i napojów zniknęły błyskawicznie zjedzone przez nas z apetytem. Dziękujemy Damianowi i do zobaczenia na kolejnym spływie! 

                                                                                                Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski 

Spływ Drwęcą 2016

Dzień Spadochroniarza 2015

Tegoroczne spotkanie z okazji Dnia Spadochroniarza zorganizowaliśmy dla członków i sympatyków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy 22 września 2015 roku. Spotkanie odbyło się tradycyjnie na strzelnicy LOK i połączone było z treningiem strzeleckim. Strzelaliśmy z broni krótkiej, sportowej, z odległości 25 metrów. Mimo, że był to tylko trening, każdy strzelający ...
Więcej

Wiosenny spływ Drwęcą 26 KWIECIEŃ 2015

Aby rozładować emocje związane z walnym zebraniem członków Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy, które odbyło się w minioną środę, w niedzielę, 26 kwietnia wybraliśmy się na spływ kajakowy Drwęcą. Korzystając z ładnej, wiosennej pogody udaliśmy się do Torunia, aby spłynąć kajakami odcinek od mostu na drodze krajowej nr 10 ...
Więcej

WALNE ZEBRANIE SPRAW- WYB 2015

Zgodnie ze statutem Związku Polskich Spadochroniarzy, na zakończenie kolejnej – w naszym oddziale już szóstej – kadencji, musi odbyć się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podsumowujące minione cztery lata działalności związku, na którym wybrany będzie także delegat na VII Krajowy Zjazd Delegatów ZPS. Termin ...
Więcej

Rajd Bieszczady 2014

W dniach 4-7 września 2014 roku motocykliści z XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy wraz z członkami Sekcji motocyklowej IPA przy KWP w Bydgoszczy wybraliśmy się na rajd motocyklowy w Bieszczady. Była to najdalsza wyprawa z dotychczasowych 660 km od Bydgoszczy. Mieszkaliśmy w ośrodku "Solinka" w Bukowcu, tj. około 10 km ...
Więcej

DZIEŃ SPADOCHRONIARZA 23.09.2014

W dzień spadochroniarza 23 września członkowie i sympatycy XI Oddziału ZOPS w Bydgoszczy spotkali się na strzelnicy LOK, aby uczcić swoje święto, ale także doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Zaczęliśmy od treningu z pistoletu KBKS, który prowadził sędzia strzelecki, kol Tadeusz Mróz. Najlepszy wynik uzyskał tradycyjnie Marek Tarczykowski. Ponieważ pogoda była ...
Więcej

Zawody strzeleckie MAJ 2014

Na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Bydgoszczy po raz kolejny rozegraliśmy „Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy”. Pogoda w środę, 7 maja br. specjalnie nas nie rozpieszczała, ale udało się rozegrać strzelanie i spożyć kiełbaski z grilla pomiędzy dwoma gwałtownymi ulewami. W strzelaniu udział wzięło 15 ...
Więcej

ZAWODY LATAWCOWE 2014

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca br. na stadionie miejskim w Lwówku Śląskim już po raz czwarty odbyły się Zawody Latawcowe o Puchar Starosty Lwóweckiego. Ponieważ obecnie tam zamieszkuję – organizatorzy zawodów – Marek Madeksza, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śl. i Krzysztof Wróblewski z Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Więcej

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE GRUDZIEŃ 2014

17 grudnia 2014 roku spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku, aby w świetlicy gościnnego Aeroklubu Bydgoskiego złożyć sobie życzenia świąteczno-noworoczne, zastanowić się nad planem działalności Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy na nadchodzący, 2015 rok. A będzie to przede wszystkim rok zebrania sprawozdawczo-wyborczego w naszym oddziale (23 kwietnia w ...
Więcej
debrzno bodgoszcz