skoki spadochronowe Piła skoki ze spadochronem Włocławek
(+48) 601 666 791 skoki z instruktorem

KURS I CO DALEJ

Czy będę mógł skakać samodzielnie, bez nadzoru czy jestem niezależnym skoczkiem? Kto to jest samodzielny skoczek?

Samodzielny skoczek jest to osoba, która uzyskała Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego i może wykonywać skoki bez nadzoru instruktora w ramach uprawnień. Ponadto po przejściu odpowiednich przeszkoleń może wykonywać skoki nocne, na wodę…. z balonu, z szybowca, brać udział w pokazach i skakać w teren przygodny, …sam dobiera sobie typ spadochronu, itd.. Czyli decyduje z czego chce, na czym i jak chce skakać (oczywiście i dla samodzielnych skoczków są pewne ograniczenia przewidziane przepisami prawa i zdrowym rozsądkiem).

Jest to naturalnie duży skrót. Jednak samodzielny skoczek może w wielu sprawach decydować sam i robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność! Aby jednak skoki takie były bezpieczne i nie zakończyły kariery spadochronowej za wcześnie, skoczek musi nabyć pewne doświadczenie i wiedzę. Dopiero wtedy będzie mógł przystąpić do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji, dzięki któremu stanie się skoczkiem samodzielnym, nie wymagającym opieki instruktorskiej.

Niestety, po trzech, ani dziesięciu skokach, żaden, choćby najbardziej utalentowany skoczek, nie nabędzie odpowiednich umiejętności , a tym bardziej doświadczenia. Do czasu „usamodzielnienia” skoczek znajduje się pod czujnym okiem instruktora. To instruktor decyduje o tym czy panują odpowiednie warunki atmosferyczne do oddania przez ucznia skoku, decyduje o czaszy, jaka będzie najbardziej właściwa do posiadanych przez skoczka umiejętności i wysokości skoku… itp.

Gdy skoczek odda odpowiednio dużą liczbę skoków, (minimum 50), a łączny czas „wolnego spadania” osiągnie 30 minut, wtedy daje to podstawę przystąpienia do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji. Oczywiście jeżeli jego umiejętności pozwolą mu na zdanie egzaminu.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej… Po zaliczeniu obu części otrzymujemy stosowne zaświadczenie, na podstawie, którego Urząd Lotnictwa Cywilnego wyda Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego.

Cały proces szkolenia od pierwszego skoku do uzyskania Świadectwa Kwalifikacji może trwać kilka miesięcy.
Bez problemu można uzyskać ŚK w ciągu jednego sezonu. Wszystko zależy od Ciebie.
  1. Opieka instruktorska jest naprawdę niezbędna! Skoki spadochronowe nie są nauką chodzenia, przy której możesz, co najwyżej nabić sobie guza. Skoki będą bezpieczne tylko wtedy, kiedy będziesz dokładnie wiedział jak się zachować w określonych sytuacjach i będziesz sobie zdawał sprawę z tego, co może się stać, kiedy zachowasz się niewłaściwie. Nabędziesz też pewnego obycia związanego z przebywaniem na lotnisku. Tu lepiej nie uczyć się na własnych błędach!!! Lepiej posłuchać doświadczonych skoczków, a przede wszystkim instruktorów!

  2. Sprzęt spadochronowy jest drogi. Instruktor zapewni ci wyposażenie, które zawsze będzie dobrane do twoich umiejętności i doświadczenia. Zawsze omówi zasady i przybliży charakterystykę czaszy, na której oddasz skok. Są spadochrony szkolne, przejściowe, wyczynowe: celnościowe i szybkie… każda czasza „lata” inaczej, a bezpieczna będzie tylko wtedy, kiedy będziesz umiał się z nią odpowiednio obchodzić! Spadochroniarstwo to świetna zabawa i nie warto przerywać jej przez głupotę, czy brawurę. O błąd nie jest trudno. Instruktor jest za ciebie odpowiedzialny i zawsze przypilnuje, abyś skakał bezpiecznie, w odpowiednich warunkach, na odpowiednim i odpowiednio przygotowanym sprzęcie.

  3. Przystępując do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji jesteś już świadomy zagrożeń, umiesz się zachować w sytuacjach awaryjnych, panujesz w powietrzu nad swoim ciałem, umiesz bezpiecznie lądować, składać sobie spadochron, jesteś odpowiedzialny i ….wiesz, że to lubisz!

Świadectwo Kwalifikacji jest jak prawo jazdy dla kierowcy, każdy kto je zdobędzie jest z niego dumny, a młodsi skoczkowie Ci go zazdroszczą, ale tak jak prawo jazdy tak i Świadectwo Kwalifikacji nie upoważnia Cię do łamania przepisów, brawury czy wręcz głupoty. Mając Świadectwo Kwalifikacji jesteś samodzielnym skoczkiem, jednak pamiętaj, że pomimo tej „samodzielności” zawsze będziesz mógł liczyć na pomoc instruktorów i kolegów. Żadne twoje pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

W spadochroniarstwie nie ma głupich pytań! Głupie są te, które chciałeś zadać, a nie zadałeś.

  • Spadochroniarz, który ma 10 skoków nie potrafi jeszcze nic!
  • Spadochroniarz który ma 100 skoków myśli, że wszystko potrafi!! (to bardzo niebezpieczne)
  • Spadochroniarz który ma 1000 skoków już wie, że nigdy nie nauczy się wszystkiego!!!

W spadochroniarstwie nauka trwa wiecznie, nigdy nie nauczysz się wszystkiego, zawsze możesz sobie wyznaczać jakiś nowy cel do osiągnięcia, nowy sposób latania, lądowania, nowy samolot z którego wyskoczysz, nigdy nie ma dwóch takich samych skoków, nigdy nie ma takich samych warunków atmosferycznych. KAŻDY SKOK JEST INNY!!

Dzięki temu spadochroniarstwo się nie nudzi, wciąga i możesz je uprawiać przez wiele lat.

PAMIĘTAJ!!! ziemia się nie odsunie, gdy będziesz zbyt szybko zbliżał się w jej kierunku!!!

NAWET WTEDY GDY BĘDZIESZ MIAŁ ŚWIADECTWO KWALIFIKACJI :-)
debrzno bodgoszcz