skoki spadochronowe Piła skoki ze spadochronem Włocławek
(+48) 601 666 791 skoki z instruktorem

Zakończenie sezonu 2021

Zakończenie sezonu 2021

Ostatnie, uroczyste spotkanie członków XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy w 2021 roku wyznaczyliśmy na dzień 3 grudnia w klubie „Grawitacja” w Chełmnie. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo, bowiem zaprosił nas tam i pełnił obowiązki gospodarza właściciel klubu, spadochroniarz, długoletni członek naszego oddziału, kol. Mariusz Wronkowski.

            W krótkiej części oficjalnej wiceprezes oddziału, kol. Marek Tarczykowski powitał zebranych, przekazał najważniejsze informacje dotyczące bieżących spraw ZPS i minionego sezonu na strefie spadochronowej w Debrznie, przypomniał o możliwości przekazania 1% podatku za 2021 rok na rzecz ZPS.

            Po części oficjalnej to już same przyjemności! Spadochroniarska biesiada przy suto zastawionym stole, pyszne jedzenie, no i twarda rywalizacja w kręgielni – co widać na załączonych zdjęciach. I tylko piszącemu te słowa żal, że kwarantanna pokrzyżowała mu plany uczestnictwa w  posiedzeniu ZG ZPS w Spale i w w/w spotkaniu oddziałowym w Chełmnie.

            A więc do następnego spotkania!

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Foto: SKIDIVE TORUN    

Zakończenie sezonu 2021

Skoki w Debrznie 2021

Skoki w Debrznie 2021

W setnym numerze „Spadochroniarza” (4/2020) opisałem pierwszy sezon skoków na lotnisku w Debrznie, gmina Lipka, na które za sprawą Marka Tarczykowskiego i jego strefy spadochronowej SKYDIVE TORUN powróciła działalność lotnicza.

            Przez cały sezon 2021 na lotnisku działo się dużo i intensywnie. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się wykonać ponad 2000 skoków, a instruktor Marek Tarczykowski wyszkolił na kursach podstawowych 26 skoczków. Część z nich szkoli się dalej, dążąc do uzyskania świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego. Nadal bardzo dobrze układała się współpraca z gminą Lipka, z wójtem Przemysławem Kurdzieko. Były skoki pokazowe na dożynki w Lipce, były licytowane skoki tandemowe w ramach WOŚP.

            Opisywałem także przed rokiem historię Andrzeja Kamińskiego, członka naszego oddziału ZPS w Bydgoszczy, który rozpoczął szkolenie w 2020 roku w wieku 72 lat, i wykonał 8 skoków. Kontynuując tę historię muszę stwierdzić, że sezon 2021 był dla Andrzej bardzo udany. Wykonał już łącznie 48 skoków, a co więcej, przekonał do swojej pasji żonę, Anię, która 2 października wykonała skok tandemowy! Andrzej przygotowuje się kondycyjnie do następnego sezonu, zamierza dalej kontynuować spadochronową pasję! A więc do zobaczenia w Debrznie!

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Zdjęcia: SKYDIVE TORUN

Debrzno 2021

Dzień Spadochroniarza 2021

Dzień Spadochroniarza 2021

Tego samego dnia co zawody strzeleckie, tj. 22.09.2021 roku, spotkaliśmy się o godzinie 17.oo w spadochroniarni strefy zrzutu Marka Tarczykowskiego na Bydgoskim lotnisku, aby uczcić przypadający nazajutrz „Dzień Spadochroniarza”. Rozpoczynając spotkanie, Prezes Oddziału XI, kol. Piotr Dombrowski przypomniał zebranym dlaczego włąśnie ten dzień jest naszym świętem, odczytał uroczyście życzenia skierowane do wszystkich spadochroniarzy przez Prezesa Zarządu Głównego ZPS, gen. dyw. Jana Kemparę. Następnie udekorował medalami związkowymi „Za zasługi” - srebrnym – wiceprezesa, kol. Marka Tarczykowskiego, brązowym – przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału, kol. Piotra Warmińskiego.

            Po części oficjalnej, podczas świętowania i grillowania, uczestnicy latania w tunelu w Leźnicy Wielkiej opowiadali o swoich wrażeniach, natomiast kol. Piotr Warmiński, coroczny uczestnik „Festynu komandosa” w Dziwnowie, opowiadał zainteresowanym o tym wydarzeniu.

            Wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili jednomyślnie, że dobrze spotkać się fizycznie na zebraniu związkowym, poczuć atmosferę spadochroniarni, powitać i poznać nowych członków Oddziału. Oczywiście, część z nas spotykała i spotyka się ze sobą na strefie zrzutu Marka Tarczykowskiego w Debrznie.

            W tym miejscu chciałbym dodać, że mam wielką nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli się spotkać ponownie na zebraniu grudniowym, przedświątecznym, że nie wstrzyma nas kolejna fala pandemii.

 

Autor: Piotr Dombrowski

Zdj.: arch. autora

Dzień Spadochroniarza 2021 cd

Zawody strzeleckie 2021

Zawody strzeleckie 2021

Po telefonicznej konsultacji z wszystkimi członkami Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy, Zarząd Oddziału postanowił zorganizować spotkanie dla wszystkich chętnych członków w dniu 22 września 2021 roku. W jeden dzień postanowiliśmy przeprowadzić dwie imprezy związkowe. Najpierw, o godzinie 14.oo, na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „Zawisza”, odbyły się zawody strzeleckie „O Puchar Prezesa Oddziału XI ZPS w Bydgoszczy”. Jest to impreza cykliczna, normalnie rozgrywana corocznie wiosną. Jednak z wiadomych przyczyn, w tym roku odbyła się w pierwszy dzień jesieni. Strzelanie, na profesjonalnej strzelnicy, pod okiem profesjonalnych prowadzących i sędziów odbyło się sprawnie i bezpiecznie. Każdy z 17 zawodników oddał najpierw 5 strzałów próbnych z pistoletu sportowego, po czym 10 strzałów ocenianych. Zaciętą rywalizację wygrał kol. Tadeusz Mróz, przed kol. Markiem Tarczykowskim i kol. Manukiem Avetissianem.

Na strzelnicy zostali także odznaczeni brązowymi medalami związkowymi „ Za zasługi” - kol. Franciszek Nowicki i kol. Tadeusz Mróz. Nie mogli oni uczestniczyć w wieczornym  spotkaniu na lotnisku z okazji „Dnia Spadochroniarza”.

 

Autor: Piotr Dombrowski

Zdj.: arch. autora

odznaczeni

uczestnicy i zwycięzcy

Debrzno EPDB 2020

                W ostatnim numerze „Spadochroniarza” (2-3/2020), pisałem o pożegnaniu spadochroniarzy z Toruniem. Tak – to już zamknięty rozdział. Sezon 2020 przeskakaliśmy w nowym miejscu – na lotnisku "Debrzno" (EPDB), w gminie Lipka. Trafić łatwo – jadąc z Bydgoszczy do Koszalina, kawałek za Sępólnem Krajeńskim – to w sumie 80 km. Okolice są piękne – dużo zieleni, malownicze lasy, pola, jeziora.

            Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na lotnisku tym stacjonowały wojskowe odrzutowce MIG 21, które korzystały z 2,5 km asfaltowego pasa startowego. Później Agencja Mienia Wojskowego sprzedała lotnisko wraz z hangarem i zabudowaniami osobom prywatnym.  Jednak oprócz szkolenia kierowców  niewiele się tam działo, obiekt  nieużywany niszczał. I właśnie to miejsce wypatrzył Marek Tarczykowski dla strefy spadochronowej SKYDIVE  TORUN.PL. Po oczyszczeniu pasa startowego z setek opon i zaadaptowaniu olbrzymiego hangaru dla potrzeb strefy –  wiosną, a dokładnie 10 maja 2020 roku pierwsze czasze spadochronów pojawiły się nad lotniskiem. Zainteresowanie  mieszkańców jest spore. Przyjeżdżają do nas byli piloci i pracownicy jednostki, która tu stacjonowała i ze wzruszeniem opowiadają o latach świetności lotniska, cieszą się, że lotnisko znowu jest lotniskiem i znowu żyje! Skakała z nami wnuczka jednego z pilotów, który latał w Debrznie, bardzo się wzruszyła gdy mogła skoczyć nad lotniskiem, na którym jej dziadek latał przez wiele lat na Migach. Przyjeżdżają też popatrzeć osoby niezwiązane z lotnictwem, niektórzy decydują się na skok tandemowy, niektórzy na szkolenie  indywidualne.

Zainteresowanie skokami wzrosło jeszcze bardziej kiedy w ramach wzajemnej współpracy na prośbę Wójta gminy Lipka Przemysława Kurdzieko, skoczkowie SKYDIVE-TORUN wykonali skoki,  uświetniając lokalne dożynki. W tym miejscu należy podziękować Panu Wójtowi Przemysławowi Kurdzieko za przychylność i wsparcie jakie otrzymaliśmy. Dziękujemy również za oznakowanie skrzyżowania na lotnisku, dzięki któremu wzrosło bezpieczeństwo. DZIĘKUJEMY.

            Pierwszy sezon w tym uroczym miejscu kończy się niedługo, skoki planowane są do końca października. Jednak już do tej pory wykonano tutaj ponad 1800 skoków, wyszkoliło się podstawowo ponad 40 skoczków, z których większość nie zamierza zakończyć skakania na kursie podstawowym! Jak na pierwszy sezon w nowym miejscu i wszystkie okoliczności to bardzo dobry wynik. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że najmłodszy adept miał 16 lat, natomiast najstarszy – Andrzej Kamiński, Bydgoszczak mieszkający w Kołobrzegu – 72 lata! I skacze dalej, zadziwiając i zawstydzając co niektórych młodzieżowców! Ale o Andrzeju to już ciekawy materiał na osobną opowieść!

 

Tekst – Piotr Dombrowski

Zdjęcia – SKYDIVE TORUŃ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

Korzystając z prawdziwie afrykańskich upałów, w ostatni dzień wiosny – 20 czerwca br. spotkaliśmy się, aby przepłynąć kajakami do ujścia Drwęcy. Członkowie i sympatycy XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy znają dobrze ten odcinek rzeki, albowiem nie raz już go pokonywaliśmy. Jako że to rezerwat przyrody, naturalnie pochylone czy przewrócone drzewa, liczne wiry czy płycizny dodatkowo urozmaicają meandry, jakimi płynie rzeka w swym dolnym biegu, zanim wpłynie do Wisły przy ruinach zamku Kazimierza Wielkiego. W tym roku wszystkim udało się dopłynąć bez wywrotek. Co prawda wiosenna burza dawała znać o sobie grzmiąc za nami, ale zdążyliśmy dopłynąć do celu, spokojnie usmażyć na ognisku kiełbaski, zanim spadły z nieba pierwsze krople deszczu.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Dombrowski

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ F1

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ

2019.06.20 SPŁYW DRWĘCĄ F2

2019.06.14-15 VIII KRAJOWY ZJAZD ZPS

VIII Krajowy Zjazd Delegatów ZPS

 

          W dniach 14-15 czerwca 2019 roku w Spale obradował VII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Polskich Spadochroniarzy. Nasz, XI Oddział ZPS reprezentował wybrany podczas walnego zebrania oddziału delegat – kol. Piotr Warmiński, a także prezes – kol. Piotr Dombrowski.

          Podczas Zjazdu ustępujący Zarząd przedstawił dokonania Związku jako całości w kończącej się kadencji oraz aktualną kondycję osobową i finansową   Związku po zakończeniu wspierania przez agencję Komandos. Po udzieleniu absolutorium wybrano nowe władze Związku, na czele którego na kolejną kadencję wybrany został ponownie gen. dyw. (w st. spocz.) Jan Kempara.

 

Tekst i zdj.: Piotr Dombrowski

2019.05.21 zawody strzeleckie

Zawody  strzeleckie

 

                    Po raz kolejny spotkaliśmy się wiosną na strzelnicy sportowej, aby rywalizować w „ Zawodach Strzeleckich o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy”.  Od ubiegłego roku, kiedy zlikwidowano zaprzyjaźnioną z nami strzelnicę LOK, zawody i treningi prowadzimy na profesjonalnym obiekcie CWKS Zawisza. Stanowiska pod dachem, karabinki zawodnicze z przyrządami celowniczymi zamkniętymi, podgląd wyników na indywidualnych monitorach na każdym stanowisku, odczyt z dokładnością do 0,1 punktu… . Aż chce się strzelać i … wygrywać! Jedyna wada – że po strzelaniu trzeba uregulować w kasie fakturę!

                    W rozegranych we wtorek, 21 maja 2019 roku zawodach,  wzięło udział trzynastu zawodników i zawodniczek. Ponieważ wielokrotny zwycięzca – Marek Tarczykowski (97,6/100), Prezes – Piotr Dombrowski (87,2/100) i zwycięzca sprzed dwóch lat – Stanisław Kosowski (68,8/100) – startowali poza konkursem, po zaciętej rywalizacji, różnicą ułamków punktu, Puchar Prezesa wywalczyła Agnieszka Burzyńska (67,5/100). Puchar został wręczony uroczyście przez Prezesa XI Oddziału na lotnisku Aeroklubu Bydgoskiego, gdzie przemieściliśmy się po zakończeniu strzelania. Tam też po części oficjalnej zorganizowaliśmy pieczenie kiełbasek na ognisku i nawet deszcz nie zakłócił nam miłego spotkania!

                    Tradycyjnie na spotkanie po strzelaniu nasz kolega, Stasiu Kosowski przyjechał jednym ze swoich kolekcjonerskich aut. Tym razem był to najnowszy jego nabytek, niedawno sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych – LINCOLN  MARK VIII. Stasiu długo szukał takiego samochodu, samochodu z serii limitowanej – COLLECTOR EDITION. Wyprodukowano tego modelu 1000 aut, a ten egzemplarz ma numer 823. Kiedyś  obiecywałem, że napiszę o autach Stasia więcej. Napiszę na pewno, sprawa dojrzewa… .

Tekst: Piotr Dombrowski

Zdjęcia: archiwum autora.

2019.05.21 zawody strzeleckie

2019.04.17 Walne zebranie XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy

Walne zebranie XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy.

 

          Na 17 kwietnia 2019 roku został wyznaczony, zgodnie ze Statutem, termin zebrania  sprawozdawczo – wyborczego w Oddziale XI ZPS w Bydgoszczy. Podsumowując VII kadencję istnienia Oddziału, ustępujący Zarząd w sprawozdaniu wskazał na sukcesy i porażki swej działalności. Jednak chyba zdecydowanie więcej było tych pierwszych. Mimo trudności finansowych, z jakimi boryka się zdecydowana  większość oddziałów w kraju,  udało się nam zrealizować wszystkie cykliczne zadania – zawody strzeleckie, spływy kajakowe, spotkania z okazji Dnia Spadochroniarza, spotkania opłatkowe, Oddziałowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania. Poza tym udało się zorganizować kilka spotkań integracyjnych na zakończenie sezonu skoków, wycieczek rowerowych, nasi członkowie brali udział w rajdach motocyklowych czy akcji krwiodawstwa - Motoserce. Grupa narciarzy wyjeżdża corocznie zimą na wspólne treningi narciarskie na Czarną Górę, koło Stronia Śląskiego, czy do Świeradowa. Sukcesem jest także na pewno przyjmowanie co roku nowych, młodych członków, głównie wychowanków instruktora spadochronowego – wiceprezesa Marka Tarczykowskiego. Dzięki temu ilość członków Oddziału nie spada poniżej 45 członków, mimo że najstarsi, członkowie – założyciele powoli odchodzą… . Po uzyskaniu w głosowaniu przez ustępujący Zarząd absolutorium, przeprowadzone zostały wybory do władz VIII kadencji. Wybrano nowy Zarząd w składzie: prezes – Piotr Dombrowski, wiceprezes – Marek Tarczykowski, skarbnik – Maciej Ziębicki, sekretarz – Maciej Turalski, członek Zarządu – Oskar Prybiński. Wybrano też Oddziałową Komisję Rewizyjną w składzie: przewodniczący – Piotr Warmiński, wiceprzewodnicząca – Agnieszka Burzyńska, członek komisji – Szymon Stokwisz. Na delegata na VIII Krajowy Zjazd Delegatów ZPS w Spale został wybrany kol. Piotr Warmiński.

 

Tekst: Piotr Dombrowski

Zdjęcia: Marek Tarczykowski    

DZIEŃ SPADOCHRONIARZA 23 WRZESIEŃ 2018

Dzień  Spadochroniarza 2018

             Co prawda w tym roku Dzień Spadochroniarza – 23 września – przypadł w niedzielę, ale przecież każdy spadochroniarz, który może chodzić, w sobotę i niedzielę skacze ze spadochronem! W związku z tym postanowiliśmy spotkać się dla uczczenia Dnia Spadochroniarza 2018 - w środę, 19 września. Rozpoczęcie spotkania – część oficjalna. Prezes, kol. Piotr Dombrowski przypomniał genezę powstania Dnia Spadochroniarza, przypomniał, że wszystkie uroczystości, spotkania, zawody pod patronatem ZPS, są w tym roku dedykowane 100 Rocznicy odzyskania przez polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Nasze spotkanie było też okazją do uroczystego wręczenia legitymacji nowym członkom naszego, XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy.  Ponieważ pięknie dopisała pogoda, klimat spotkania na lotnisku, na strefie spadochronowej Marka Tarczykowskiego – także, humory i apetyty – także, należy uważać spotkanie za bardzo udane!

Tekst - Piotr Dombrowski                                                                                                                      Zdjęcia – Artur Gackowski

23.09.2018

STRZELANIE 23.05.2018

PUCHAR PREZESA XI ODDZIAŁU ZPS

Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa XI Oddziału ZPS w Bydgoszczy

 

            Moje  poważne  obawy  co  do  możliwości  zorganizowania  w  tym  roku corocznych Zawodów  Strzeleckich  o  Puchar  Prezesa  Oddziału  XI  ZPS  w  Bydgoszczy,  na szczęście  okazały  się  płonne.  W  ubiegłym  roku,  o  czym  już  pisałem,  przeprowadziliśmy  ostatnie  zawody  na  strzelnicy  LOK,  gdyż  została  ona  zburzona  pod  budownictwo  mieszkaniowe.  Jednak  w  tym  roku  udało  się  nam  wynająć  na  zawody  profesjonalną  strzelnicę  od  sekcji  strzeleckiej  WKS  Zawisza.  Warunki  do  strzelania,  jak  i  karabinki  sportowe  były  wysokiej  klasy,  tak  więc  wszyscy  byli  bardzo  zadowoleni.  Po  strzelaniu  przemieściliśmy  się  na  lotnisko  Aeroklubu  Bydgoskiego,  do  strefy  spadochronowej  kol.  Marka   Tarczykowskiego.  Tam  przeprowadzona  została  ceremonia  wręczenia  Pucharu  Prezesa, zwycięzcy  zawodów,  kol.  Marianowi  Skibickiemu.  Uzyskał  on  w  10  strzałach  z  odległości  50 metrów,  pozycja  leżąca  -  wynik 79/100pkt. 

Następnie  odczytany  został  referat  poświęcony  trwającym  przez  cały  rok  obchodom  100. Lecia odzyskania  przez  Polskę  niepodległości  po  123  latach  zaborów.                  

Jednak  zanim  przystąpiliśmy  do  grillowania,  odbyły  się  jeszcze  dwie inne  uroczystości. Pierwsza  -  legitymację  członka  wspierającego  otrzymała  Mia  Stokwisz  -  urodzona  23 lipca  2017  roku.  Jej  rodzice  - Agnieszka Burzyńska  i  Szymon  Stokwisz  są czynnymi spadochroniarzami,  i nie  mieli  żadnych  wątpliwości,  aby  ich  córka  została  także  członkiem  naszego  związku.  Drugą  okazją  do  otwarcia  szampana  była  39  rocznica wykonania  -  właśnie  tego  dnia,  23 maja  1979 roku  -  pierwszego  skoku  ze  spadochronem  przez  wiceprezesa  naszego  oddziału,  kol.  Marka  Tarczykowskiego! A  później  to  już  tylko grillowanie!

Tekst  -  Piotr  Dombrowski,  zdjęcia  -  z  archiwum  autora. 

debrzno bodgoszcz